Önümüzdeki 10 Yılda Otomotivde Yakalayabileceğimiz Yeni Fırsatlar

408
Görüntüleme

Yazar: İbrahim Aybar
Kaynak: ibrahimaybar.com.tr

Değerli Dostlarım,

2018 yılına ait istatistikler netleşiyor. Bugün OSD tarafından Otomotiv sanayimizin 2018 yılı üretim ve ihracat rakamları yayınlandı.
Buna göre; toplam motorlu taşıt üretimi 1 Milyon 550 bin adet ile 2017 yılının % 9 gerisinde kaldı.
Toplam iç pazar 641,541 adet ile 2017 yılına göre %35 daraldı.
Toplam motorlu taşıt ihracatı ise 1,318,869 adede ulaşarak 2017 yılının sadece % 1 gerisinde kaldı.
Demek ki adetsel ihracatımızın geçen yılı neredeyse küçülmeden atlattığını söyleyebiliriz.
Otomotiv ihracat gelirimiz ise 2017 ye göre 4 Milyar US$ artarak 32.2 Milyar US$ düzeyine geldi. Bu da ürettiğimiz motorlu taşıtın birim fiyatının dış pazarlarda daha yüksek değere çıktığını gösteriyor.

Lokomotif sektörümüz olan otomotivdeki üretim ve ihracatın önümüzdeki yıllarda da sürdürülebilir bir gelişme içinde olması ülkemiz için son derece stratejik bir konu. Peki, bunun için önümüzde ne gibi yeni fırsatlar çıkabilir? Kısaca buna beraberce bakalım.

Geçen yılın son çeyreğinde KPMG tarafından 2018 Global Otomotiv Yöneticileri’ne yönelik araştırma sonuçları yayınlandı. 43 ülkeden toplam 907 üst düzey yöneticinin katıldığı bu araştırmada; dikkatinizi çekmek istediğim iki önemli başlık yer aldı.

a) Katılımcıların % 74 ü; 2030 yılına kadar Batı Avrupa’daki toplam motorlu taşıt üretiminin payının % 5 in altına ineceğine inanıyor. Yani, global üretim adedi yılda kabaca 100 milyon olduğuna göre, Batı Avrupa sadece 5 Milyon motorlu taşıt üretecek. Batı Avrupa’ nın bu durumda rolü ne olacak? Gayet açık: Batı Avrupa bilgi, tasarım ve teknoloji geliştirme alanı olmayı hedefliyor.
İşte bu noktada Avrupa’nın doğu sınırında olan ülkemizin yeni otomotiv markalarının üretimi için yatırım üssü olma fırsatını daha güçlü şekilde yakalama fırsatı var. 1997 den bu yana yeni bir otomotiv markası yatırımı çekememiş ülkemizin bu fırsatı kaçırmaması gerekiyor. Tabi bunu yaparken tasarımı, bilgiyi ve teknolojiyi de ülkemizde geliştirmek elbette büyük katma değer sağlayacak.

b) Anket katılımcılarının %90 ı ise, Havacılık Sektörü’ndeki gibi yeniden üretimin yapılabilir olduğuna inanıyor.
Yani, araç üretiminde kullanılmış araçlardan daha fazla yararlanarak dünyanın kısıtlı hammadde kaynaklarını daha verimli kullanmak konusunda fikir birliği oluşuyor. Bu fikir ile dünya yollarında dolaşmakta olan yaklaşık 1.2 Milyar motorlu taşıt büyük bir kaynak olarak iştah kabartıyor. İşte bu yönde gelişecek yeni üretim teknikleri için Avrupa pazarlarına en avantajlı üretim üssü yine biz olabiliriz.

Değerli dostlarım,

Yakın gelecekte yerli sanayimiz için önemli fırsatların çıkacağından kuşku yok. Biz bunları yakalayıp katma değere dönüştürebilecek miyiz? Yorum sizin..

Hepinize verimli haftalar diliyorum.

İbrahim Aybar