Otomotiv Yatırımcılarının Takip Etmesi Gereken Dört Yeni İş Alanı

100
Görüntüleme

Merhabalar,

Bu hafta Forbes dergisinde yayınlanan bir haber oldukça dikkat çekici oldu.

Linkteki adresinde yayınlanan bu haber, Covid 19 pandemsini geride bırakmaya hazırlandığımız bu dönemde otomotiv yatırımcılarına ışık tutacak nitelikte.

Aslında, otomotiv yatırımcıları Covid19 sonrası dönem için hazırlıklı olabildiler mi derseniz ben kuşkuluyum. Pandemi başlayınca üretimi global anlamda aksayan otomotiv sektörü, tedarikçilerini de kendi kaderleriyle baş başa bırakarak bir anlamda bugün yaşadığımız sorunların sebebi oldu. Chip krizi, kauçuk krizi, tedarik zincirindeki yüksek maliyet artışı ve gecikmeler bugün global ölçekte yaşanan üretim kesintilerini gündeme getirdi.

Şimdi bu sorunlardan kurtulmak için çıkış yolları üzerinde değişik fikirler tartışılıyor. Ben bu yazımda size, Forbes tarafından geçen hafta yayınlanan yukarıdaki haberde ileri sürülen çıkış yollarından söz etmek istedim.

Pandemi sonrası otomotiv sektörü girişimcileri elbette gelişecek iş kolları üzerinde yatırım fırsatları arayacaklar. Günümüzde yaşanan sıkıntılar bir yana, hala otomotiv endüstrisi heyecan veren değişim rüzgarlarıyla yatırımcıları cezbediyor. Otonom sürüş, birbirine dijital olarak bağlanabilen taşıtlar, araç paylaşım modelleri ve tabii ki elektrik motorlu taşıtlar son zamanlarda yenilikçiliğin adresi oldular. Binlerce start-up girişimcileri ortaya çıktı. Emin olun ki çok yakında bu yenilikçi akımlar tüm otomotiv müşterilerini etkileyecek, seyir güvenliğini artıracak ve vizyoner yatırımcılara önemli kazanç imkanları sağlayacak.

Şimdi sırayla otomotiv sektörü içinde yatırımcıların takip etmesi gereken iş alanlarına gelelim:

1. Elektrik Motorlu taşıtların yükselişi

içinde bulunduğumuz 2021 yılı boyunca Avrupa, Çin ve ABD pazarlarında elektrik motorlu taşıtların sayıları hızla çoğalıyor. Taşıt teknolojilerinde yenilikler devam ediyor. Avrupa genelinde CO2 salımına karşı kısıtlayıcı düzenlemeler daha da sertleşiyor. Çin de elektrik motorlu taşıtların önünü açacak tedbirleri yürürlüğe alarak yarışta iddiasını sürdürmeye çalışıyor.

ABD’ye gelince; yeni Başkan Biden, elektrik motorlu taşıtlara tam destek veriyor. 2 Trilyon $ tutarındaki yatırım bütçesine şarj altyapısı, tüketiciye yönelik teşvik paketleri ve ABD’ de yapılacak yeni elektrik motorlu taşıt yatırımları da dahil edilmiş durumda. Önceki yazılarımda değinmiştim. Biden 174 Milyar $ lık kısmı sadece elektrik motorlu taşıtlara ayırmış durumda. Bu plan içinde 500 bin şarj noktası kurulumu ve otomotiv fabrikalarının elektrik motorlu taşıt üretimine dönmesi de bulunuyor.

2. Bağlanabilir taşıtlar

Birbiriyle dijital bağlanabilen taşıt teknolojileri otomotiv üreticileri için tam bir büyüme alanı. Üreticiler yazılım gruplarıyla ve teknoloji şirketleriyle yakın ilişki içinde. Amaçları; daha çok kişiselleştirilmiş entegre bir bağlantılı taşıt üretebilmek.

Üreticiler aynı zamanda taşıt içi eğlence sistemleri üzerinde yoğunlaşıyor. Kullanıcıların taşıt içinde aileleriyle ya da arkadaşlarıyla sürekli bağlantı halinde kalmalarını sağlayan bulut teknolojisi üreticilerin odağında.

Seyir güvenliği taşıtlarda artmaya devam ediyor. Sürüş esnasında taşıtın şerit çizgilerini aşmamasını sağlayan sürücü uyarıcıları buna örnek. Yayayı fark ederek sürücüyü uyaran sistemler de taşıtlara eklenmek üzere. Bu sayede trafik içinde yayaların can kaybının ciddi olarak azalacağı kesin.

3. Otonom Sürüş

FordGMHonda ve Tesla gibi bir çok otomotiv devi otonom sürüş konusunda atılımlarını sergilemeye devam ediyor. Örneğin Ford, 2022 yılında ilk otonom taşıtını hizmete sokmayı planlıyor. GM ise 22 ayrı modelinde 2023 yılından itibaren eller serbest sürüş imkanı getirmeyi hedefliyor. GM tarafından satın alınan Cruise Start-up şirketi elektrik motorlu ve otomnom araç paylaşımı üzerinde çalışıyor.

4. Dijital satın alma

Pandemi boyunca tüketiciler otomotiv ürünlerini satın almak için daha çok dijital platformlarda araştırma yapmaya, dijital finans yollarına ilgi göstermeye başladılar. On-line teknolojiler sayesinde tüketiciler farklı satın alma modellerini değerlendirmeye, hatta on-line pazarlık yapmaya yöneldiler. Ancak yine de pandemi bitince satın almayı düşündükleri taşıtları fiziki olarak görmek ve test etmek için bildiğimiz showroom alanlarına geleceklerdir.

Hepimizin ilgiyle izlediği Tesla, direk olarak on-line satış uygulaması yapıyor. Pandemi süreci bu uygulamaya ilgiyi artırınca Volvo ve Daimler aynı uygulamaya yöneldiler bile.

Sonuç:

Pandemi sonrasında insanlar yine eskisi gibi çoğunlukla evlerinin dışına çıkmaya başlayacak. İşte o zaman start-up şirketlerinin seyahat alışkanlıklarını nasıl değiştirdiklerini izlemek ilginç olacak.

Özellikle tüketicilerin taleplerini anlayan ve o doğrultuda pozisyon alan girişimciler kazançlı çıkacak. Zira zaman içinde tüketici istek ve arzuları değişiyor. Şimdi tüketici tercihi olarak artık yön elektrik motorlu taşıtlara dönmüş durumda.

Aynı zamanda devletler ve kanun koyucular teşvik modelleriyle tüketicilere yön vermeyi sürdürürken tercihleri de etkiliyor. İnsanlar beklentilerini karşılayan akıllı, modern, teknolojik ve çevreci çözümlere yöneliyorlar.

O halde, artık yatırımcıların geleneksel teknoloji ve yöntemlerden çıkıp, yeni nesil tüketicileri etkileyecek yeni yöntem ve alanlara hızla yönelmeleri gerekiyor. Global piyasalarda bunca para bolluğu varken ve pandemi sonrası tüketicilerin satın alma eğilimi hızlanacağına göre yatırımın tam sırası.

Umarım ülke olarak biz de bir an önce kendi jeo-politik sorunlarımızdan sıyrılıp bu yatırım furyasından pay almaya başlarız.

Gelecek yazılarımda görüşmek üzere,

NOT: Yazılarımı www.otomobilhaber.com.tr üzerinden de takip edebilirsiniz.